The best data - based overview of EU politics

MEP Svenja HAHN

Germany
Start of mandate:
02.07.2019
Last name:
HAHN
First name:
Svenja
Born:
25.07.1989, Hamburg
Group:
Renew Europe Group
Party:
Freie Demokratische Partei
Committees:
Delegations:
Date Name of document MEP's vote Policy area MEP's vote
Date Name of document MEP's vote Loyal / Rebel to political group Policy area MEP's vote

Parliamentary activities

Participation in roll-call votes:
93.93%
 
 
1812 out of 1929 votes
Ranking: 502nd
Loyalty to political group:
94.76%
1717 out of 1812 votes
Ranking: 354th
Loyalty to national party:
99.67%
1806 out of 1812 votes
Ranking: 269th

Curriculum vitae

  • Education

  • 07/2016-07/2019 - Public Relations Manager, edding International GmbH
  • 02/2015-06/2016 - Public Relations Manager, edding International GmbH
  • 04/2014-05/2014 - Trainee in communication consultancy, Engel & Zimmermann AG
  • 03/2013-11/2013 - Student assistant for communication in the office of a Member of the German Bundestag during its 17th term
  • 08/2013-09/2013 - Trainee in marketing, edding UK Ltd
  • 08/2011-09/2012 - Student assistant, Chair of historical journalism, Justus Liebig University, Giessen
  • 05/2012-05/2012 - Trainee in brand management, edding International GmbH
  • 10/2010-06/2011 - Trainee and self-employed contractor, Giessener Allgemeine Zeitung
  • Professional career

  • 10/2012-02/2015 - Masters in media studies, Humboldt University, Berlin
  • 10/2009-09/2012 - Bachelor’s degree in history and culture, Justus Liebig University, Giessen
  • 08/2000-07/2009 - School-leaving certificate, Alstergymnasium, Henstedt-Ulzburg
  • Political career

  • Offices held in a political party or national trade union
  • 04/2017-... - Member of the executive, FDP Hamburg
  • Offices held in an international political party organisation or an international trade union organisation
  • 04/2018-... - ex officio member of the executive of the ALDE Party
  • Offices held in the EU institutions
  • 07/2019-... - Member of the European Parliament
  • 07/2019-... - Member of the Committee on the Internal Market and Consumer Protection; Member of the Committee on International Trade
  • Offices held in other European organisations
  • 04/2018-... - President, European Liberal Youth (LYMEC)
  • 04/2016-04/2018 - Vice-President, European Liberal Youth (LYMEC)
  • 06/2014-04/2016 - Press officer, European Liberal Youth (LYMEC)